TERMÍNY SCHŮZEK II. POL. 2022/23
MYSLIVNA V KŘEČKOVĚ 9 - 11 HOD

SOBOTA 04. 02.

SOBOTA 18. 02.

SOBOTA 04. 03.

SOBOTA 18. 03. - MDŽ

SOBOTA 01. 04.  - UKLIĎME ČESKO

SOBOTA 15. 04. - KROUŽEK S TATÍNKY

SOBOTA 29. 04.

NEDĚLE 14. 05. - STŘELNICE SVÍDNICE

NEDĚLE 28. 05. - VÝSTAVA NATURA VIVA

SOBOTA 10. 06. - OKRESNÍ KOLO ZST ZÁHORNICE

NEDĚLE 11. 06. 

NEDĚLE 18. 06. - MĚTSKÝ DEN


V případě příznivého počasí 1x týdně střílení ze vzduchovek a luků od dubna do června.

21. 01. 2023

Chránění živočichové a rostliny, krmení, stopy, parůžky, hry.

V myslivně jsme si zahráli několik obrázkových her na téma chránění živočichové a rostliny. Popsali jsme si parůžky. Míla nám přinesl ukázat lebky od kuny, lišky a nutrie. 

Venku jsem šli nasypat krmení pod zásypy na struhu a do Borku. Do jeslí na struze jsem dali seno. Na poli mezi struhou a Borkem jsme našli hodně stop od divočáků. V lese za zásypem jsme se prodrali houštím na paseku, na které jsme zase našli hodně stop od divočáků. 

Než přišli rodiče, zahráli jsme si hru "hádej, kdo jsem".

07. 01. 2023

Krmení, ptáci.

První letošní kroužek se nesl na křídlech ptáčků. Povídali jsme si o peří, pozorovali jsme ho pomocí lupy. Poslechli jsme si několik ptáčků a zkoušeli poznávat, o koho se jedná. Ukázali jsem si různé typy zobáků dle přijímané potravy. Zahráli jsme si honičku, kdo donese více obrázků jednotlivých ptáků. Z nich jsme pak skládali názvy ptáčků. Jako skoro vždy se hrálo na bažanta, tentokrát jsme měli ale otázky na vytrhaném peří jen s ptačí tématikou. Venku jsme si zahráli hru, jak bažantí slepice hlídala vajíčka před kunou. 

Samozřejmě že jsme nezapomněli dojít zakrmit pod zásyp na struze a v Borku.

18. 12. 2022

Vánoční besídka s rodiči.

Dnešní den se nám vydařil. Hlavně nám přálo počasí - toho sněhu a zamrzlá Skála. Paráda. Besídku jsem zahájili stezkou okolo Skály. Většina rodičů už zůstala ve vyhřáté myslivně s čajem nebo kafíčkem a cukrovím, které donesly maminky. Děkujeme.

S dětmi a pár tatínky jsme se vypravili na naši tradiční zimní výpravu - zasypat na struhu a do Borku. Do myslivny jsme se nevrátili hned, ale prošli jsme si krásně zasněžený Borek. 

Poté jsme si dali v myslivně bramborový salát a klobásu. Děti nevydržely v myslivně moc dlouho, protože si chtěly užít zamrzlou Skálu (na ledě jsme viděli stopy od nutrií a volavky). Tam dováděly, než si je rodiče odvezly domů. 

11. 12. 2022

Hon, krmení, hry.

Po tradičním nasypání krmení pro ptáčky do krmítek a doplnění lojových koulí, zasypání obilí pod zásypy na struze a v Borku jsme uspořádali hon. 

Měli jsme několik lovců, vedoucího honu i honce. Na začátku jsme udělali slavnostní zahájení. Pak jsme vyrazili na lov okolo myslivny. Ulovili jsme divočáky, lišky, zajíce, bažanty, kachny. Na závěr proběhl slavnostní výřad. 

V myslivně jsme si ještě stihli zahrát na bažanta a napsat příběh. 

04. 12. 2022

Krmení, lojové koule, přání.

Dnes jsme šli opět zasypat a prošli jsem se v Borku. Samozřejmě jsme neviděli žádné zvířata, protože moc hlušíme. 

V myslivně jsme pak připravili z loje, slunečnice, prosa a pšenice lojové koule. Ne všem se do nich chtělo, protože ta hmota nevábně voněla. Někteří raději tvořili vánoční myslivecká přáníčka. 


12. 11. 2022

Krmení, zvířecí rodiny, hry, myšlenková mapa.

Zopakovali jsem si, co patří a nepatří do krmelce, povídání o pejscích. Vyzkoušeli jsme si semafor u psů - červená = nikdy, oranžová - občas, zelená - jí pravidelně. Poté jsme si nakreslili naši první  myšlenkovou mapu na téma "pes" - péče, zvyky, plemena, povely, pomůcky, atd. 

Byli jsme zasypat pod zásypem a doplnili jsme lojové koule do krmítka pro ptáčky. 

Stihli jsme si zahrát i nějaké hry - polom a oblíbené škubání bažanta (vylepšené o otázky na "vytrhnutém peří").


29. 10. 2022

Spaní v myslivně, druhý den zkoušky psů.

Společný čas jsme strávili povídáním o pejscích, jejich zvycích, chování, péči o ně, rozdělení psů dle plemen. Naučili jsme se vystavovat jako ohaři, najít divočáka jako barváři. Společně s Helou a Pavlínkou jsme upekli sušenky pro pejsky a připravili je do dětmi ozdobených sáčků, abychom je mohli druhý den rozdat účastníkům zkoušek. 

K večeři jsme opékali špekáčky. S Pavlíkem děti pozorovali nutrie na Skále a několikrát v noci obešli myslivnu. Někteří skoro až do rána udržovali oheň v ohništi. 

Ráno při nástupu pejsků s jejich vůdci na zkoušky jsme dostali od rozhodčího Jirky Lazara přednášku o jednotlivých plemenech a mohli jsme si pejsky z blízka prohlédnout.

20. 10. 2022

Vzduchovka - Adámek, Emička, Míša a Ondra.

15. 10. 2022

Živý plot, guláš, tvoření.

Hela nám ostříhala živé ploty z ptačího zobu okolo myslivny. Ostříhané větve jsme uklízeli. Při tom jsme rozdělali oheň pod kotlíkem a vařili guláš ze zvěřiny. Ještě jsme zvládli naaranžovat dýničky pomocí přírodnin.

06. 10. 2022

Vzduchovka - Adámek, Emička, Honzík, Míša a Ondra.

02. 10. 2022

Náš první kroužek v Budiměřicích (uzavřená silnice na Křečkov). Procházka po hrázi Mrliny, přes pole s kukuřicí - krmení u zásypu, až do aleje na Mršník. Tam ochutnávka hrušek. Měli jsme štěstí na stopy ve změklé půdě.  

17. 09. 2022

Znaky z přírodnin, vycházka, střílení ze vzduchovek a luků


30. 06. 2022

Vzduchovka - Honzík, Míša, Míla, Týnka a Vojtík.

19. 06. 2022

Dětský den.

Kromě stezky s tajenkou po okolí myslivny, na které děti plnily více jak 30 otázek a vyšla jim tajenka "Příroda je otevřená kniha a stojí za to v ní číst", jsme měli v myslivně připraveno několik stanovišť: střílení ze vzduchovky a luku, hod sekyrkou, šiškami na plechovky a tenisáky do tubusů, výroba tužek, dělání stop zvířat v životní velikosti, stezka bosou nohou, zdobení mysliveckých perníčků, frotáže, razítkovací sudoku, poznávání dřevin, ukázku dalekohledů a zbraní. Účast byla neskutečná - 78 dětí. 

16. 06. 2022

Vzduchovka, luk: Markétka, Míša, Naty, Týnka a Vojtík.

09. 06. 2022

Vzduchovka, luky, nově i mikroskop a vysavač na brouky: Markétka, Naty, Týnka a Vojtík.

04. 06. 2022

Zlatá srnčí trofej, krmení, poznávání rostlin, mikroskop, střílení, obrázky.

Některé děti se zúčastnily okresního kola Zlaté srnčí trofeje v Záhornicích. 

Zbytek dětí v myslivně v Křečkově měl docela hodně práce. :) Nejdříve jsme si uvnitř zahráli hry s kartičkami zvířat - domino, skládačky, poznávačky. Venku jsme nasypali krmení kachnám.  Poprvé jsme rozbalili badatelskou sadu - mikroskop a přístroj na vysávání brouků. Používali jsme i lupy. Došlo i na střílení z luků a vzduchovek. 

02. 06. 2022

Vzduchovka, luk: Honza, Markétka, Naty, Týnka a Vojtík.

21. 05. 2022

Kazatelna, malorážka, hlemýždi.

Dnes jsme pomáhali se stavbou kazatelny. Popsali jsme si malorážku a zkusili si vystřelit. Uspořádali jsme závod o nejrychlejšího hlemýždě. 


19. 05. 2022

Vzduchovka, luk: Honza, Markétka, Míša, Naty, Týnka, Vojta.

15. 05. 2022

Naši členové (Ivánek, Markétka, Míla, Naty, Venda a Víťa) starší 10 let se zúčastnili střelecké soutěže z brokovnice na střelnici ve Svídnici, kterou organizoval OMS Nymburk. Celkem se akce zúčastnilo 11 chlapců a 12 dívek z mysliveckých kroužků z celého okresu. 

2. místo Míla

3. místo Víťa 

3. místo Markétka 

07. 05. 2022

Dřeva, dělení dle potravy + potrava, domino, obydlí, škvorovník, zásyp, hry a kačenky.

Nejdříve v myslivně trochu hravého "učení" - poznávání stromů, určování zvířat dle druhu přijímané potravy, co patří a nepatří pod krmelec, učení rostlin a zvířat díky obrázkovým hrám domino, nově kdo a kde bydlí. 

Sekání trávy v myslivně a okolo ní. Oprava škvorovníku starého 4 roky - opravdu v něm byli brouci. Vyčištění a vyvápnění zásypu, zasypání obilí pod zásyp v Borku pro bažanty a u Skály pro kachny. 

S velkými vymýšlení otázek na hru "bažant" a zvířecí rodiny. Hraní bažanta, kuny a hledání zvířecích rodin. Střílení z luku.

Kdo byl vytrvalý a vydržel až do 12 hodin, zúčastnil se vypouštění kačátek divokých kachen na Skálu. 

05. 05. 2022

Vzduchovka, luk: Honza, Markétka, Míla, Míša, Naty.

28. 04. 2022

Vzduchovka, luk.

23. 04. 2022

Domino, rozdělení zvířat podle přijímané potravy, dřeviny, hrabání, natírání laviček, krmení pod zásypy, opékání špekáčků, luky a bažant.

Nová hra domino "já mám, ty máš" - rostliny a živočichové. A ještě jedna novinka: rozdělení zvířat podle přijímané potravy na býložravce, masožravce a všežravce.  Znovu opakování poznávačky dřevin a co patří a nepatří pod krmelec. 

Vyhrabali jsme trávník v myslivně i okolo ní. Nasypali jsme obilí pod oba zásypy u myslivny, protože tam chodí hodně bažantů. Natřeli jsme dvě lavičky. Stříleli jsme z luku a hráli na "bažanta". Na závěr jsme si opekli špekáčky, které nám v myslivně zůstaly po včerejší besedě pro ZŠ Budiměřice. 

21. 04. 2022

Vzduchovky a luky: Honzík (dnes poprvé), Míla, Míša, Týnka, Venda, Vojta.

14. 04. 2022

Vzduchovky, luky: Honzík, Markétka, Míla, Míša, Naty.

09. 04. 2022

Kroužek s tatínky.

Poprvé kroužek pouze s tatínky. Připravili jsme si naučnou stezku, na které se hádaly úkoly a za odměnu sbíraly dílky puzzle. Děti si nakreslily květináč a pak si z něho vyrobily škvorovník. Vyráběly si origami - pejska. Společně s tatínky střílely děti ze vzduchovek, luků a nově i házely sekyrkou. K jídlu byl připravený guláš z divočáka nebo špekáček a spousta dobrot, které děti dovezly z domova. 

V myslivně byla připravená poznávačka dřevin a hra "co patří a nepatří pod krmelec". Na závěr všichni společně složili puzzle - 15 obrázků zvířat, které posbírali v rámci stezky.

07. 04. 2022

Vzduchovka, luk a sekyrka - Markét, Míla, Míša, Naty a Vašík.

31. 03. 2022

Vzduchovka a luk - Honza, Markét, Míla, Míša, Naty, Týnka, Vašík a Vojta.

26. 03. 2022

Odpadky.

Zúčastnili jsme se akce "Ukliďme Česko, ukliďme obec", kteoru pořádala obec Budiměřice. Prošli jsme příkopy z Křečkova až do Budiměřic k ohradě se zvířaty, kde bylo pro všechny sběrače připraveno občerstvení.

24. 03. 2022

Vzduchovka a luk - Markét, Míla, Míša, Naty a Vašík.

17. 03. 2022

Vzduchovka - začínáme s pravidelným scházením každý čtvrtek. :)

12. 03. 2022

MDŽ

Naše první společná oslava MDŽ s maminkami a babičkami. Také po dlouhé covidové době jsme se sešli v takto hojném počtu. Děti předaly maminkám nebo babičkám, co si pro ně minule připravily (přání a ozdobičku do květináče). Ženy si odnesly macešku v barevném květináčku. 

Na prodloužené dopoledne byla připravená stezka s tajenkou přes les Borek. Střílelo se ze vzduchovek a luků. Jedly se dobroty, které přinesly maminky a babičky. K obědu uvařili dospělí členové MS lesní bramborovou polévku v kotlíku nad ohněm. Kdo nechtěl polévku, mohl si opéct špekáček. 

26. 02. 2022

Příprava na MDŽ, lůj, dřevo, střílení, krmelec, stromy - dřevo.

Děti si připravily přáníčka, nabarvily kamínky a vyrobily ozdobu do květináče pro maminky na příští kroužek na MDŽ. Rozvěsily lůj ptáčkům, uklízely naštípané dřevo pod střechu. Přiřazovaly si krmení, které se může dát zvířatům a které ne. Učily se poznávat dřevo, semena, šišky stromů.

12. 02. 2022

Krmení, hrabání, dřevo - stromy, sněženky, ptáci.

Nasypali jsme krmení do krmítek, pověsili lojové koule a došli zasypat pod oba zásypy. Pohrabali jsem trochu trávník a uklidili větve, které byly použity na výřad.

Ukázali jsme si sbírku dřev, plodů a semen, kterou vytvořil Jirka Brabec. Zopakovali jsem si ptáky a zahráli si k nim několik her. 

Venku jsme sbírali kameny a při té příležitosti jsem viděli první letošní sněženky.  

22. 01. 2022

Vzduchovka, náboje, zasypání, kreslení. 

Zasypání pod zásyp proti myslivně a u Skály + krmení do krmítek pro ptáčky. Ukázka rozborky vzduchovky a starý způsob plnění patron - Pepa Mirovský. Kreslení "příroda a myslivost".

08. 01. 2022

Zasypání, stromeček, Borek, na co myslím.

Zasypání pod zásyp proti myslivně - viděli jsme 9 bažantů. Naproti v Borku na dvou místech - viděli jsme bažanta a 3 kusy srnčího. Vycházka okolo celého Borku po zasněženém poli, honilo nás klíště. Rozbití ledu v napáječkách. Koupání v kaluži na poli u Borku. Odstrojení vánočního stromečku. Hráli jsme "na co myslím". 

19. 12. 2021

Listí, stromeček, zasypání, buřty. 

Hrabání listí na dvoře v myslivně. Zdobení vánočního stromečku. Zasypání pod zásypy u Skály, proti myslivně a v Borku. Opékání buřtů. Dárečky pod stromečkem.

05. 12. 2021

Krmení, zasypání, Mikuláš.

Úklid obilí do sudů v garáži. Zasypání pod zásyp proti myslivně a v Borku. Mikulášská nadílka v myslivně.

21. 11. 2021

Posed, hon, adventní tvoření, krmítka.

Posed v Travách - přitloukání prken. Hon okolo Skály - srnec, zajíc, liška, divočák, bažant - následující výřad. Výroba adventních věnečku na dveře myslivny. Vytvoření ozdobné větvičky a nazdobení kdoulí pro děti domů. Instalace krmítek pro ptáčky.


07. 11. 2021 - výlet

Výlet  do Hradce Králové.

23. 10. 2021

Bažanti, kukuřice, procházka.

Podívali na chov bažantů u Pepy Lojdy ve Velkém Zboží. Sbírali jsme kukuřici. Přejeli jsme pod nadjezd ve Zboží a šli pěšky až do myslivny. Cestou jsme na poli zahlédli několik kusů srnčího. 

10. 10. 2021

5x5, nálety, dřevo, dýně, co jím, kuna, hádanky.

5x5 - pamatování si písmen a skládání zvířat (datel, daněk, krtek, jelen, motýl). Řezání náletových dřevin a jejich úklid. Příprava dřeva na topení v myslivně. Zdobení dýní pomocí přírodnin. 

Učili jsme se nové zvířátko - kuna. Zahráli jsme si na kunu a slepičku, která si hlídá vajíčka. Rozpoznání hádanek a skládání slov. Na závěr před odchodem jelena.

26. 09. 2021

Kukuřice, živý plot, střílení.

Příprava krmení na zimu. Úprava živého plotu kolem myslivny a oblíbené střílení ze vzduchovek. 

11. 09. 2021

Žebřík, rodiny, abeceda, poznáváme zvířata, na jelena a hledání červíků.

Větší myslivci pomáhali vyrábět opravdický žebřík ke posedu. S menšími jsme poznávali zvířata - běhačka, 2x kartičky. Doplňovali mysliveckou - přírodní abecedu, skoro jsme vymysleli slova na všechna písmenka. 

Na závěr se hrálo na jelena a někdo hledal v žaludech červíky. 

26. 06. 2021

Na mouchy, kreslení ve skupinách, dvojice zvířat, vzduchovka a luk.

Než jsme se sešli, zahráli jsme si novou hru na mouchy - poznávání kamarádů po hlase. 

Poté jsme se rozdělili do třech skupin a společně kreslili zvířata podle nápovědy mysliveckou mluvou (běh, spárky, slecho atd.). Obrázky byly hodně zajímavé. :) Ve stejných skupinách jsme sbírali dvojice stejných obrázků zvířat. 

Na závěr jsme stříleli ze vzduchovek a z luku.

12. 06. 2021

Bažant + otázky, potravní řetězec, dopsání příběhu, knížka.

Hráli jsme si na bažanta, peříčka nebyla tentokrát jen tak obyčejná, ale na každém papírovém peříčku byla otázka. 

Ukázali jsme si krásnou knížku To jsem z toho jelen od Terezy Lukešové (Vyprávění o české přírodě a jejích lidech). 

Zahráli jsme si naši oblíbenou hru "potravní řetězec" a poté jsme tvořili s pomocí pastelek, lepidla, starých kalendářů a razítek zvířat potravní řetězec na papír. Koho to nebavilo, šel ven a pomáhal s úklidem na dvoře myslivny (pálení roští).

29. 05. 2021

Tužky, pamatovačka, na jelena.

Nejvíce času nám zabrala výroba tužek z klacíků. Používali jsem spoustu nářadí - zahradnické nůžky, nebozez, škrabku na brambory. 

Ještě jsme si zahráli "pamatovačku": ve skupinkách se hledali přírodniny z krabičky. 

Na závěr se hrálo na jelena.

26. 09. 2020

Hrátky s písmenky, ptáčci, tvoření, skládanky a karty.

Dnes pršelo a bylo chladno, proto jsme celý kroužek zůstali v myslivně. 

Nejprve jsme z písmenek skládali názvy zvířat, poté si zopakovali ptáčky a hráli hledačku-skládačku z obrázků ptáků. Poté jsme se střídali na stanovištích - výroba podzimních dekorací a skládání origami (ptáčekk a motýl). Na závěr si děti zahrály černého Petra (černý Petr je divočák).

Pavel rozdal účastníkům letního spaní v myslivně na památku fotografie. 

12. 09. 2020

Krmení, vycházka k Sánské, hra "hledáme se navzájem", tvoření z přírodnin.

Nasypali jsme krmení kachnám na Skále. Viděli jsme jich na vodě hodně. Krmení jsme donesli i do zásypu za mostek na Sánské. Byli jsme překvapení, co je v Sánské málo vody.

Na poli jsme si zahráli na hru "hledání stejných zvířátek" - prase, srnec, kachna, bažant a pes. Vzájemně jsme se hledali podle zvuku.

Při návratu do myslivny jsme si sbírali přírodniny, ze kterých jsme pak na cestě u myslivny vytvářeli umělecká díla. Děti využily větvičky, velké větve, kamínky a samozřejmě velké balvany, kůru, listy, plody, ulity, peříčka, prostě všechno co kolem sebe našly. 

08. - 09. 08.  2020

1. spaní v myslivně.

V sobotu jsme si nejdříve připravili spaní - postavili stan, vybalili matrace a spacáky. Ihned jsme se vrhli na vaření oběda v kotlíku na ohni - divočáková směs na špagety. Někteří připravili dřevo na oheň, jiní cibuli a špek pod maso. Než se uvařil oběd, stihli jsme si zahrát na bažanta a proběhnout se při hledání přírodnin z krabičky. 

Po obědě ukázal Pepa Mirovský, jak se dříve ručně plnily patrony, děti si to mohly i vyzkoušet. Rozebral a zase složil vzduchovku a vysvětlil, na jakém principu pracuje. Ve vedru se některé děti smočily v kádi zapůjčené od hasičů ze Zboží. Odpoledne byla ukázka asfaltových holubů a zajíců, střelba z brokovnice a z luku. K večeři byly opékané špekáčky. Jako večerníček bylo "letní kino" pod pergolou - vábení zvěře. 

Po snídani (vajíčka na více způsobů a placky od maminek či babiček) byla ukázka trofejí srnců, učení rozpoznávání podle věku. Dopoledne se nedočkavci dočkali střelby ze vzduchovky a rozpálení jedinci se zase koupali v nádrži. K obědu byly zapečené těstoviny - ještě lepší než sobotní špagety (jen se po nich zaprášilo). Poté už jen uklízení stanů a znovu střílení ze vzduchovek a luků. 

20. 06. 2020

Práce v týmu - ze dvou zvířat jedno, hraná pošta, společné psaní, zakládání ohně - křesadlo, špekáčky.

Docela jsem se nasmáli, když si jednotlivé týmy vybraly vždy dvě zvířata a z nich měly nakreslit jedno. Ostatní týmy pak podle obrázku a slovního popisu poznávaly, která dvě byla na začátku (např. kachna-divočák, káně-jelen...).

Novou hrou byla "hraná pošta": jednotliví členové mužstva si postupně předvádějí, o jaké zvíře se jedná. Obdoba na tichou poštu, jen se nemluví, ale ukazuje. Společné psaní na téma "V lese": Jeden napíše větu, přehne papír a pokračuje druhý. Např. vzniklo: V lese žijí kamarádi. V lese padají šišky. Na vodě jsou kachny. Myslivci střílejí lesní zvěř. Jelen je u krmelce. V zásypu je bažant. V lese je bába, co krade. Je přejetá myš. Myslivec sedí na posedu.

Pod pergolou si Pepa Mirovský připravil ukázku rozdělávání ohně bez sirek nebo zapalovačů - dětem se podařilo rozdělat oheň pomocí křesadla. 

Rozloučení před prázdninami bylo zakončeno opékáním špekáčků. 



06. 06. 2020

Krmení, ukázka pachovníků, týmové hry - co je kolem nás špatně, brouci a doktoři, šeptanda, křížovka, oblékání, vůdce.

Krmení kachen na Skále. Ukázka pachovníků, které vyrábí myslivci ze spolku. 

Na procházce kolem myslivny myslivečci hledali, co tam nepatří - vánoční ozdobička na jedličce, cibule na listu lopuchu, větvička jehličnanu na dubu aj. Týmy brouků (lýkožrout, žlabatka, klíněnka) napadaly "své" stromy, proti nim bojovali doktoři (datel, strakapoud). Šeptanda v řadě "podej, co ti pošeptají, co máš na listu lopuchu před sebou".

Vyluštili jsem si mysliveckou křížovku, oblékli jsme si myslivce do vhodného oblečení a na závěr si zahráli hru na vůdce smečky. 

29. 02. 2020

Opakování, hry, týmová práce, záložky, výroba modelů a záložek.

Opakování pomocí lístečků s otázkami. Hry - škubání bažanta, polom. Týmová hra - hledání ptáčků s písmenky a skládání názvů ptáků.

Dodělání modelů nejen mysliveckých zařízení, ale i jiných výtvorů. Výroba papírových záložek do knih - zvířátka.


15. 02. 2020

Úklid kolem myslivny, krabička pamatovačka, krmení, atlas ptáků, myslivecká zařízení.

Okolo myslivny bylo po větru spoustu popadaných větví, s malými myslivečky jsme je naložili na kolečko a uklidili.

Paměť jsme si procvičili na krabičce s přírodninami a několika chytáky. Byli jsme nasypat krmení pod zásypy na struze a v Borku. 

Doplnili jsme atlas ptáků a začali jsem s prací na modelech mysliveckých zařízení.



01. 02. 2020

Divočák, krmení, výroba, opakování.

Prohlédli jsme si divočáka uloveného na naháňce. Nejdříve jsme si ho popsali mysliveckou mluvou. Někteří pomáhali při stahování a pak i při porcování masa. 

Zasypali jsme obilí pod zásyp, protože ráno bylo na Skále hodně kachen. Nasypali jsme slunečnici do krmítek v myslivně a arboretu. 

V arboretu jsem posbírali prázdné obaly od lojových koulí, které jsme věšeli o Vánocích. 

Největší část dnešního kroužku jsme věnovali stejně jako minule výrobě různých mysliveckých zařízení (posedy, zásypy aj.) ze dřeva, špejlí, tvrdého papíru. Někteří myslivečci si už odnesli výtvory domů, někdo si ho ještě nechal v myslivně, aby si ho příště dodělal.

Nezapomněli jsme na opakování - otázka na lístečku.


18. 01. 2020

Stromeček, vývrat - hra, ukázka vycpaných ptáků, opakování - lístečky, muflon - stáří, myslivecká zařízení - seznámení a  výroba.

Nejprve jsme odstrojili vánoční stromeček. Zopakovali jsem si vývrat a polom + zahráli hru na vývrat. 

Ukázka vycpaných ptáků: sova pálená, káně, straka. Povídání o mysliveckých zařízeních - krmná, pro lov a chov. Opakování formou otázek na lístečcích. Při tom jsme si vysvětlili, jak se určuje stáří muflona.

Nejvíce času nám zabrala výroba mysliveckých zařízení. Většina myslivečků vyráběla ve dvojicích či skupinkách. Někteří výtvor dokončili, budeme ještě pokračovat na příštím kroužku, abychom mohli doladit všechny detaily na našich výtvorech.

04. 01. 2020

Poznávání zvířat.  Hry - vývrat smrku, vůdce smečky a hon. Tahání úkolů z lístků, básnička. Krmení a  sběr zbytků po lojových koulích.

Povídání o lednu - co dělá myslivec a lesník, co dělají zvířata, co je obnova.

Rozdíl vývrat smrku a polom borovice - hra na vývrat. Poznávání zvířat. Co znamená vůdce smečky - hra. 

Opakování formou tahání lístečků s otázkami. Básnička o veverce: 

Veveřička nemá stání, stále na zub něco shání.

Je to skřítek neposeda ani chvíli pokoj nedá.

Doplnění slunečnice a máku do krmítek pro ptáčky, sběr zbytků po lojových koulích, které jsme věšeli na Vánoce.

Na závěr hra "hon" - v arboretu jsme lovili srnce, divočáky, lišky, zajíce a bažanty. Samozřejmě ke správnému honu patří i slavnostní výřad a předávání zvěři lovcům a honcům. 


21. 12. 2019

Vánoční besídka.

Již tradiční vánoční besídka byla zahájena předsedou spolku, panem Vladimírem Jeníkem. U stromečku děti přednesly básničku nebo zazpívaly písničku. I jedna babička nám zazpívala známou mysliveckou legrační písničku od Ivo Jahelky.

Pod stromečkem byly dárečky nejen pro děti, ale i pro zvířátka a pro vedoucí. Společně děti dostaly mikroskop, buzoly a lupy, aby mohly  pozorovat a učit se orientovat v terénu. Pro ptáčky byly pod stromečkem lojové koule, slunečnice a mák. 

Po bramborovém salátu s klobásou jsme šli společně pověsit po okolí myslivny a arboretu lojové koule. Ještě jsme si prohlédli uloveného daňka, kterého nám přivezl ukázat Jirka Buřil z našeho sdružení. Děti si mohly zdobit perníčky, které upekly na minulém kroužku.

Tatínek Honzíka Kasaly si pro děti připravil indiánský totem, který zapálil na dvoře myslivny. Děti u něho vydržely pořádně dlouho. 

Děkujeme všem rodičům za dobroty, které dovezli.

07. 12. 2019

Kotlíkový guláš - 4. ročník.

Letos jsme vařili dva guláše - ze srnčího masa a z divočáka. Schválně jsme začali docela brzo, ale i přesto jsme skončili docela dlouho. Snad to nikomu nevadilo. Příští rok to musíme vymyslet nějak jinak. :)

Sešlo se nás hodně, rodiče, prarodiče i pár myslivců z našeho spolku. Premiéru na myslivecké akci si užilo nové štěňátko od Bauerových. 

Kromě míchání gulášů, štípání dřeva, přikládání pod kotlíky jsme toho stihli docela dost: v myslivně si maminky vzaly pod palec pečení perníčků a zdobení stromečku.

Stihli jsme si zahrát několik her: tahání peříček z bažanta, Tomík vymyslel hru "otázky napsané na papírku" a Míla "na jaké zvíře myslím". Ještě jsme stihli v arboretu zahrát hru na hon (lovili jsme srnce, divočáka, lišku, zajíce a bažanta).

O občerstvení se postarali rodiče, kteří dovezli spoustu dobrot, abychom neměli hlad, než se uvaří guláš. Myslivci měli připravená dušená jablíčka a pro rodiče svařák.

24. 11. 2019

Hra - bažant. Krmení, pozorování stop. Vývoj stromů. Ochutnávka myslivecké polévky.

Naučili jsme se novou hru "bažant" - tahání peříček. 

Dovezli jsme krmení do obou zásypů, do kterých chodíme. Cestou jsme pozorovali na poli stopy zvěře. 

V arboretu jsem prozkoumali, jak pokračuje vývoj stromů.

Na závěr jsme ochutnali pravou mysliveckou polévku.

09. 11. 2019

Procházka + krmení. Kreslení.

Dovezení krmení do obou zásypů za myslivnou na příčce a v Borku. Doplnění krmítek pro ptáčky.

Kreslení obrázků v myslivně.

26. 10. 2019

Lebka od Míly.  Zbraně. Krmení. Procházka Borkem.

Míla nám donesl ukázat lebku z lišky.

Povídali jsme si o zbraních, Michal donesl ukázat brokovnice - kozlici, dvojku a jednušku; kulovnici. Prohlédli jsme si paletu s náboji. 

Dovoz krmení do zásypů na příčce a do borku. Na poli jsme pozorovali stopy zvěře (hlavně jsme viděli naryto od divočáků). Tentokrát jsme nešli hned do myslivny, ale prošli jsme si Borek. 

12. 10. 2019

Sběr katanů a listí. Arboretum - vývoj stromů. Výroba řetězu z listí.

Za hřbitovem jsme sbírali kaštany pro zvířata. 

Cestou do arboreta, kde jsme si prohlédli stromy na podzim, jsme si nasbírali listí na výrobu ozdobného řetězu. Některé děti neměly řetěz, ale spíše jen listové poletuchy. :)

29. 09. 2019

Hra - zajíc.  Podzimní paleta barev - výroba. Pozorování vývoje stromů.

Naučili jsem se novou hru na zajíce.

Při procházce po okolí jsme si nasbírali různě barevné přírodniny, ze kterých jsme tvořili podzimní paletu barev.

Na závěr jsme byli v arboretu pozorovat vývoj stromů. 

14. 09. 2019

Seznámení, arboretum, stromy, hra - zvířata, práce v myslivně.

Seznámení s novými členy našeho kroužku, představení předsedy MS Křečkov a vedoucích.

Pokračování v pozorování vývoje stromů před myslivnou a v arboretu. Sběr mochyně na sušení, přírodnin na tvoření (např. ulity).

Práce v myslivně: broušení budoucího mostku přes struhu, úklid nařezaného dřeva, vytrhávání trávy okolo v březnu vysazených smrčků. Sázení doubků do květináčů. Rozvoz kompostu ke stromům.

Hra "zvířata" - vezmi kartičku, řekni, jak se zvíře jmenuje, utíkej k rozhodčímu, řekni mu znovu, jak se zvíře jmenuje a přiřaď ke kartičce se stejným obrázkem. 

22. 06. 2019

5. ročník dětského mysliveckého dne, 2. ročník soutěže "Myslivost a ochrana přírody - očima dětí".

1) stanoviště:

- ukázka práce lovecky upotřebitelného psa

- střelba ze vzduchovek na různé terče

- střelba z luku

- naučná stezka arboretem (přes 40 zastavení, ze kterých vzešla tajenka "Příroda je otevřená kniha, ve které stojí za to číst!")

- hod míčky do tubusů s mysliveckými motivy

- opékání špekáčků

 - pozorování krajiny a obrázků pomocí různé optiky

- ukázka vojenské techniky 

- zdobení mysliveckých perníčků

- poznávačka dřevin

- skládání mysliveckých puzzle

- ukázka trofejí

- sázení malých sazeniček doubků z areálu myslivny do květináčů a odnáška dětmi domů

- občerstvovací stanoviště (zvěřinový guláš, klobásy, palačinky, jiná sladká dobrota, pití)


2) sponzoři:

- PEFC ČR

- Emco spol. s r.o.

- časopis Makovice

- OHS Nymburk


3) ostatní: 

- odhadujeme účast cca 70 dětí (dosavadní rekord)

- počasí nám letos přálo

- vstupné bylo dobrovolné 

4) soutěž "Myslivost a příroda očima dětí pro rok 2019":

- soutěž se koná od roku 2017, kdy byl "nultý" zkušební ročník

- zúčastnilo se cca 150 dětí z: ZŠ Budiměřice, ZŠ Křečkov, MŠ Poděbrady K. Čapka, MŠ Velké Zboží

- M 1 (mladší děti ve školce - v roce 2019 dovrší 5 let):

  1. BERUŠKY, MŠ Poděbrady - K. Čapka

  2. ŠTĚPÁN LOKAJÍČEK

  3. DANIEL VYHLÍDAL

- M 2 (starší děti ve školce - v roce 2019 dovrší 6 let a více let):

  1. ALISA ZAIKINA + VANESA TÁBORSKÁ

  2. SEBASTIÁN ROHLÍČEK + JAKUB SÍBRT

  3. JAN KOCMÁNEK

- ZŠ 1 (žáci 1. - 2. ročníku školy):

  1. ALENA VAJĎÁKOVÁ

  2. DENISA VAJĎÁKOVÁ

  3. VERONIKA KOCIÁNOVÁ

- ZŠ 2 (žáci 3. - 5. ročníku školy):

  1. ALŽBĚTA MERHOUTOVÁ

  2. ADRIJANA SAJIN

  3. VIKTRO LADRA

08. 06. 2019

Smrčky, doubky, stromy, hra potravní řetězec a popletený les.

Kontrola vysázených smrčků, otrhávání trávy kolem nich. Vyrývání sazeniček doubků.

Pozorování v arboretu, všechny stromy jsou v plné síle. Nádhera. Arboretum bylo čerstvě posekané. Stromy jsou už tak narostlé, že je pod nimi krásný stín. 

Před arboretem kvetly vlčí máky. Popsali jsme si stavbu květu -okvětní lístky, pestík, tyčinky, pyl.

Okolo myslivny jsme si párkrát zahráli náš oblíbený "potravní řetězec". 

V myslivně jsme měli připravenou hru "popletený les". Na obrázku měly děti vyznačit, co je špatně - např. lišce rostl na zádech lišejník, užovka se starala o mláďata, jelen tahal ze země žížaly, veverka jedla větvičky aj. Byla to docela legrace. Děti pak dostaly kartičky s obrázky jednotlivých rostlin a živočichů z popleteného obrázku a měly se popsat. Ostatní děti hádaly, kdo jsou. 

Řekli jsme si básničku o ježkovi:

Potkal jsem dva ježky, nesli náklad těžký.

Jablíček si nasbírali a šli domů pěšky.

Povídám jim: "Hoši, noste jablka v koši,

nebudete přitom funět, jak dva tlustí hroši".

26. 05. 2019

Zlatá srnčí trofej.

Klasický kroužek v myslivně dnes nebyl, protože Okresní myslivecký svaz pořádal v Záhornicích okresní kolo Zlaté srnčí trofeje.  Za náš kroužek se zúčastnil Míla. 

12. 05. 2019

Prší, myslivna, skládanky, zvířata.

Lilo jako z konve, vůbec jsme nebyli venku. Ani jsme tedy nebyli pozorovat, jak se od minulého setkání změnily stromy v arboretu.

Povídali jsme si o zvířatech, poznávali jsme je na obrázcích, ptáky jsme i poslouchali. 

Vyráběli jsme skládanky medvěda, kočku a divočáka. 

Pan Jeník slavil 70. narozeniny, dostali jsme od něho dobroty a on od nás dvě přáníčka s podpisy. 

27. 04. 2019

Čarodějnice - špekáčky, smrčky, stromy, střelba.

Čarodějnická schůzka kroužku byla i s rodiči. Zůstalo jich ale jen pár, protože jsme neměli čas se jim věnovat. Měli jsme toho hodně v plánu.

Nejdřív jsme zkontrolovali smrčky zasazené v březnu, jestli rostou a zda potřebují zalít. Potřebovaly. Následovalo pozorování stromů v arboretu. Je úžasné je pozorovat, jak se rychle vyvíjí. 

Michal s Pavlem mezitím nachystali naši novu střelnici. Připravili terče (kachnu, lišku, divočáka, srnce, ale i pavučinu) a ihned po návratu z arboreta se začalo střílet ze vzduchovek. Jedna vzduchovka byla normální, ale druhá byla i s optikou. Každý si odnesl terč, do kterého střílel. Na závěr Michal připravil překvapení - malorážku.

Rodiče zatím nařezali špekáčky a my jsme se rovnou ze střelnice mohli dát do opékání. 

Děkujeme rodičům za donesené dobroty, ať už to byl jablkový koláč, perníčky nebo čokoládové bonbony.  

13. 04. 2019

Zásypy, pozorování, brigáda, vzduchovka.

Po měsíci jsme byli pozorovat vývoj stromů v arboretu. 

Zima už skončila, je potřeba uklidit zásypy. S dětmi jsme vyhrabali, vydezinfikovali zásyp přes pole a na kraji Borku. 

Podél Borku jsme se vydali za velkými myslivci, kteří na konci lesa opravovali kazatelnu. Na brigádu byli dobře připravení, k svačině měli kromě chleba a uzeného i mleté škvarky. Ty dětem moc chutnaly. Snědly skoro celou krabičku a víc jak bochník chleba. Myslivci byli "opravdu" rádi, že jsme za nimi přišli.

V myslivně jsme pomohli uklidit plachtu, kterou bylo přikryté dřevo. Prohlídli a ozkoušeli nové lavičky kolem ohniště od Jirky Brabce. 

Na závěr si děti zopakovaly střelbu ze vzduchovky v nové "střelnici" vybudované z velkého balíku, který je umístěný pod přístřeškem.

30. 03. 2019

Ovocné stromy - Zajíčova cesta.

Celé dnešní setkání bylo v Rašovicích na Zajíčkově cestě, kde jsme dosazovali ovocné stromky, které se po loňském suchu neujaly.

Nebyli jsme na to ale sami jen mladí myslivečci a vedoucí, ale byli nám pomoct i rodiče a někteří velcí myslivci. Moc jsme si to užili, protože byl krásný den a počasí nám přálo. 

Dnes jsme sázeli, stříhali stromky a na zítra pan Jeník slíbil jejich zalití, které zařídil s dobrovolnými hasiči z Velkého Zboží. Děkujeme.

Pozorování a měření v arboretu nebylo.

16. 03. 2019

Smrčky, vysévání semen, krmení, stromy, povídka, Morena.

Po přivítání jsme si přečetli povídku o vlcích z knížky Lovecké povídky od Ivana Aramileva, kterou přinesly děti.

Jaro už je tady, viděli jsme sedmikrásku a sázeli jsme smrčky. Celkem jich bylo deset. Polovinu jsme jich zasadili opravdickým lesáckým sazečem na břeh Skály u cesty a polovinu podél plotu v myslivně vedle jasanu. Stromečky jsme označili dřevěnými kolíčky, abychom je při sekání neposekali.

Krmení jsme nasypali do zásypu u Skály, protože tam plavou kachny.

Do dvou výsevních dřevěných truhlíků jsme vysévali semena stromů - bříza, jasan, dub, kaštan, akát aj. Uvidíme, jestli z nich něco bude, protože některé z nich byly trošku zaschlé. 

V arboretu jsme pozorovali stromy, u některých jsou již pupeny pořádně nalité.

Na závěr jsme si ze slámy připravili Morenu, abychom se už definitivně mohli rozloučit se zimou.

05. 03. 2019

Posel jara, stromy, krmení, pozorování, budky pro kachny.

V arboretu jsme zdokumentovali vývoj stromů. Přivítal nás tam také posel jara - sněženky. 

Zasypali jsme v zásypu u Skály a přes pole. Procházku jsme protáhli až do Borku a pozorovali jsme krajinu z kazatelny. Bylo to trošku o nervy, protože nejlepší zábavou při cestě přes pole bylo dělání kuliček z bláta a lovení ostatních myslivečků.

Sice zablácení, ale celí jsme se vrátili k myslivně do arboreta, kde pokračovalo naše pozorování. 

Dnes byli na kroužku i dospělí myslivci, kteří měli brigádu a dělali hnízdní budky pro kachny, které pak umístili do Skály. Při tom jim asistovali myslivečci, ještě že měli holínky, protože Skála byla už úplně povolená.

16.02. 2019

Krmení zvěře, stromy + cedulky, hra s písmenky.

Opět na nás čekala zamrzlá Skála, ojíněné stromy, prostě radost být venku v přírodě. 

Děti znova zkoušely tvrdost ledu na Skále, nasypaly obilí do zásypu u Skály, do krmítek okolo myslivny a donesly krmení do zásypu přes pole. 

Byli jsme zkontrolovat, jak pokračuje vývoj stromů v arboretu. Abychom si dobře zapamatovali jednotlivé stromy a kdo je jeho patronem, děti si vyrobily cedulky, které v arboretu připevnily na svoje stromy. 

Na závěr jsme si hráli s písmenky a skládali z nich názvy zvířat.

02. 02. 2019

Liška, led, pozorování vývoje stromů - začátek.

Michal si pro nás připravil překvapení - přinesl nám ukázat lišku, kterou den před kroužkem ulovil v revíru. Jednalo se o velkého lišáka. Mladí myslivci měli možnost vidět lišku v zimní srsti s huňatou oháňkou. Lišku jsme si s dětmi popsali mysliveckou mluvou. Michal nám popsal, jak se mu ji podařilo ulovit.

Čekalo nás ještě další překvapení - zamrzlá Skála. Děti zkoušely led a kreslily na něho pomocí větviček.

Dnešním kroužkem jsme zahájili celoroční projekt "Pozorování vývoje stromů v arboretu". Každý mysliveček si vybral strom, někteří i více, které budeme pravidelně na jednotlivých setkáních pozorovat, měřit a fotografovat. Na závěr z naší práce vznikne fotoseriál.

19. 01. 2019

Zajíc/králík, krmení, stopy, uklízení dřeva.

Opakování není nikdy dost - zajíc a králík. 

Zasypali jsme do zásypu přes pole za myslivnou a na kraji Borku. Cestou jsme hledali stopy. Našli jsme stopy od srnčího, lišky a kuny.

Po návratu se v areálu myslivny uklízelo nařezané dřevo.

05. 01. 2019

Povídání o vánočním dárku, ukázka hotového králíka/zajíce, ptáci.

První letošní schůzka se nesla v duchu povídání o vánočním dárku, který děti dostaly pod stromečkem v myslivně. 

Společně jsme si zopakovali básničku o zajíčkovi: 

Jednou k jejich domovu přišla liška na lovu.

Zajíci se polekali, honem domů pospíchali.

Zajíček se celý třese, kamarádka liška už ho nese.

Teď už nesmí ztratit čas, chytil lišku za ocas.

A v té chvíli liška milá, maličkého upustila.

Liška skáče, zuby cení, ale nic to platné není.

Počkej liško, já ti dám, na ten strom tě nachytám.

Pustil, ocas, zůstal vzadu, liška netušila zradu.

Bolestí se celá choulí, na hlavě má velkou bouli.

Zajíčkové radost mají a hned domů pospíchají.

Popsali jsme si zajíce/králíka mysliveckou mluvou, na obrázku jsme si ukázali rozdíly. 

Některé z dětí přinesly hotového zajíčka/králíčka, kterého si vyrobily z jednotlivých "součástek", které v dárku našly.

Na závěr jsme hráli hru s kartičkami ptáků. 

22. 12. 2018

Vánoční besídka.

Vánoční besídka se již pomalu stává tradicí. Na letošní se sešla opět plná myslivna, byli tam nejen mladí myslivci, ale i jejich rodiče a i někteří dospělí členové našeho mysliveckého spolku.

Po úvodním projevu předsedy spolku, pana Vladimíra Jeníka, se zábavy ujali mladí myslivci. Přednesli básničky, zazpívali i zahráli na flétnu. Každý z nic našel pod ozdobeným stromečkem dáreček. Letos se jednalo o "králíkovo-zajícový kalendář". Děti měly na každý den od dnešního dne až po první schůzku mysliveckého kroužku v lednu připravený úkol, který se týkal králíka nebo zajíce. Ne všichni ale vydržely čekat a už si většinu "dní" rozbalily ještě v myslivně.

Dárky ale nedostaly jen děti, ale dostaly je i vedoucí kroužku. Např. vedoucí dostali tuto básničku: 

Majka, Majka - nosí se jak laňka. 

Michal - po procházce vzdychal, 

najedl se guláše a pak viděl Lukáše, 

jak se v rybníce brodí, 

PŘECI JSME NIMRODI.

Pavel se na nás usmívá,

jsme jedna velká rodina.

Na besídce bylo i spousta občerstvení. Myslivci připravili bramborový salát s klobásou a svařené víno. Rodiče donesli ostatní dobroty - cukroví, jednohubky aj. Moc jim děkujeme. 

Nezapomněli jsme ani na zvířátka (hlavně ptáčky), proto které každé dítě dostalo lojovou kouli. Společně jsme od myslivny až do arboreta navěsili skoro 30 pochoutek pro ptáčky. 

Děkujeme rodičům za štědré finanční dary, které nám dali do kasičky během vánoční besídky.

15. 12. 2018

Zdobení mysliveckých perníčků, guláš, polévka a vánoční stromeček.

Dnešní kroužek se trošku protáhl, abychom všechno stihli, protože jsme měli hodně práce. :)

Museli jsme oloupat a nakrájet cibulku pod guláš; vykostit, odblanit a nakrájet maso (srnčí) a teprve pak jsme se dali do vaření kotlíkového guláše. Letos se jednalo už o 3. ročník! Nevařili jsme ale jenom guláš, ale ve druhém kotlíku jsme připravili bramboračku. 

Když bylo jídlo v obou kotlících nachystáno, děti si cukrovou polevou zdobily minule upečené perníčky zvířátek. Nejoblíbenější lokalitou dne ale byla opět Skála, protože byla konečně zamrzlá. Děti se podepisovaly do poprašku sněhu na ledové ploše. 

Guláš a polévku jsme si vychutnali ve vyhřáté myslivně za blikotu světýlek na vánočním stromečku, který jsme společně ozdobili.  

02. 12. 2018

Adventní výzdoba myslivny, myslivecké perníčky.

Každý si umotal z jalovce adventní věneček, který si pomocí tavné pistole nazdobil. 

Pekli jsme myslivecké perníčky - kachnu, divočáka, lišku, psa, bažanta, zajíce, srnce. Byly tak dobré, že je museli vedoucí uložit, protože příště by nebylo co zdobit.


17. 11. 2018

Liška a pes, parůžky, krabička. 

Než se venku trochu oteplilo, skládali jsme v myslivně origami - psa a lišku.

Venku jsme hledali srnčí parůžky a opět jsme si vyzkoušeli paměť s krabičkou (borovice, smrk, kousek dřeva, šiška, pírko, zub z nutrie). 

03. 11. 2018

Ptáci, pamatovačka, skládačka, Skála a hry.

Na začátku jsem si zahráli pamatovačku - v krabičce bylo několik přírodnin. Děti si musely zapamatovat, co je v krabičce a pak to šly hledat do okolí. Byly tam dva chytáky, které nemohly najít. Skládání názvů stromů a zase oblíbené činnosti na Skále. 

Na závěr jsme v teple myslivny hráli pexetrio.

20. 10. 2018

Kaštany, procházka a pozorování.

Sběr kaštanů pro zvěř.

Vycházka do terénu - bohužel žádnou zvěř jsme ale neviděli, protože jsme hrozně křičeli. ;) Aspoň jsme se vylítali. 

07. 10. 2018

Lov, ukázka vábniček, pouštění lodiček, gratulace, hra a sběr odpadků.

Aby nebyly naši myslivečci, kteří se nezúčastnili semináře "vábení" v Záhornicích, ošizeni o práci s vábničkami, vedoucí jim připravili malou ukázku. Vyzkoušeli si mušli, roh, myškovačky, vřeštidlo, vábničku na kachny a srnčí. 

Povídali jsme si o vývoji lovu (kámen, lsti, lov v tlupách, luky, šípy, oštěp, nůž, sítě, pasti, kuše, smečky, pěšky x kůň, štvanice, sokolnictví...).

U Skály jsme pozorovali život a pouštěli lodičky z přírodnin. Popřáli jsme Pepovi Jeníkovi k narozeninám a dostali minizákusky.

Hráli jsme novou hru: orientace v terénu pomocí sluchu (jedno zvířátko uprostřed kruhu mělo zavázané oči a ostatní zvířátka okolo něho se k němu měla co nejtišeji přiblížit). Při cestě zpátky do myslivny sběr odpadků na poli a podél Skály.

28. 09. 2018

Seminář vábení.

Seminář se uspořádal MS Záhornice pod vedením Petra Motejla. Konal se na dvoře u myslivny v Záhornicích. 

Za náš kroužek se ho zúčastnili 4 mladí myslivci s rodiči. Po ukázce různých druhů vábniček, které si mohly vyzkoušet i děti, bylo připraveno občerstvení. Na závěr si mohli účastníci koupit jakoukoli vábničku. Mezi dětmi byla nejoblíbenější ze dřeva vyřezaná sovička.

22. 09. 2018

Myslivost, myslivec. Poznávání rostlin, pozorování Skály a ptáků, hra, sbírání kukuřice.

Myslivost a myslivec: pojem, význam, tradice, oblékání, mluva, ukázka uniformy (knoflíky z parůžků), pozdrav myslivce.

Poznávání stromů na dvoře, rozdíly v šiškách, list - jednoduchý a složený, řapík a čepel.

Pozorování: Skála - úbytek vody v důsledku sucha, díry v břehu od nutrií, kachny; krkavci nad Borkem.

Hra "teritorium": daňci, lišky a divočáci - vůně citrón, levandule a skořice, značení vlastního teritoria a následné hledání stop jiného zvířecího druhu.

Sběr kukuřice na zimní krmení: celé kolečko.

24. 06. 2018

4. ročník mysliveckého dětského dne. Vyhlášení 1. ročníku soutěže "Myslivost a ochrana přírody očima dětí pro rok 2018".

Dětský den: 

- bohatý program na celé dopoledne připravený členy MS Křečkov (poznávání živočichů, trofejí, ukázka práce loveckého psa, střelecké disciplíny, skládanky, ohníčky, dřevo/větvička/plod, opékání špekáčků, naučná stezka arboretem)

- zúčastnilo se cca 52 dětí

- ochutnávka mysliveckých specialit


Soutěž: 

- základní kolo proběhlo v mateřských a základních školách v průběhu května, začátkem června předaly školy vyhodnocené nejlepší práce z každé kategorie komisi z MS Křečkov (celkem předáno 43 děl)

- komise vybrala vítěze každé kategorie: 

M1: 1. Martin Kavka + Viktorie Loudová + Vojtěch Paroulek, 2. Vanesa Táborská

M2: 1. Tereza Matějková, 2. Markéta Stuchlíková, 3. Jan Buryan

ZŠ1: 1. Denisa Vajďáková, 2. Josef Němec 3. Martin Němec

ZŠ2: 1. Alžběta Merhoutová, 2. Věra Mendíková, 3. Bára Němcová

- zúčastněné školy a školky: ZŠ Křečkov, ZŠ Budiměřice, MŠ Křečkov, MŠ Poděbrady


Financování dětského dne a soutěže: 

- z vlastních prostředků spolku

- ČMMJ poskytla upomínkové předměty a publikace 

- MAS Svatojiřský les poskytla upomínkové předměty 

09. 06. 2018

Procházka za ptáčky po Budiměřicích - vedl Oldřich Forman z  České ornitologické společnosti.

Od základní školy, pak u zastávky, park u obecního úřadu až na hráz na Mrlinu - hledání ptačích hnízd, poslouchání zpěvu ptáků, prohlížení vývržků, pozorování šídélek u Mrlilny. 

26. 05. 2018

Poznávání rostlin, pozorování na Skále, hra, sluneční hodiny.

Nejprve jsme pozorovali rybníček Skála (kachny, kačer, holub) a poznávali rostliny v jejím okolí. 

Myslivecká kynologie II. část - honiči, slídiči, ohaři. Co je to "vystavování". 

Hra na zvířátka a tvorba slunečních hodin (květináč, barevný papír).


12. 05. 2018

Atlas ptáků. Pes. Hra - mravenec. Vzduchovka.

Děti začaly vracet vyplněné listy do budoucího atlasu ptáků. Popis psa, rozdělení loveckých psů - I. část. Poznávání rostlin u Skály (kopřiva, sedmikráska, borovice, jasan, akát, smrk, hluchavka, pampeliška, ptačí zob aj.), hra na mravence. Střílení ze vzduchovky s puškohledem a bez, pozorování zvířat na Skále (tři druhy vážek, kačer a kachny od kachny divoké, slípka zelenonohá - viděli jsme na dálku a nejdříve mysleli, že je to lyska černá).

28. 04. 2018

Čarodějnice v myslivně. Orobinec (doutníky).

Z "doutníků" děti odrolily do kbelíku semínka, smíchaly je se zeminou a přidaly vodu. Poté dělaly koule, které házely na břehy Skály - tj. vysely orobinec.

Čarodějnice: některé děti měly čarodějnické převleky, opékaly se špekáčky a budiměřický pan starosta dovezl na konec dětem zmrzlinu.

15. 04. 2018

Výsadba ovocných stromů na Zajíčkově cestě v Rašovicích.

Poslední strom
Poslední strom

Na polní cestě nebyly do dnešního dne skoro žádné ovocné stromy. Roste tam jen několik přestárlých stromů a keře. Mladí i starší myslivci ze spolku, rodiče a naši přátelé to dnes napravili. 

Na cestu jsme společnými silami vysadili do předem vyhloubených jam 29 ovocných stromů - jabloně, hrušně, višně a třešně. Každý strom jsme zajistili 3 kůly a ochranným pletivem. Zem kolem stromku jsme zasypali štěpkou. Protože se jedná o obecní cestu, všechen materiál (stromy, kůly, pletivo, hřebíky, vyvazovací páska, štěpka a vyhloubení jam) zajistil obecní úřad Budiměřice.

Velký dík patří hasičům z Velkého Zboží, kteří nejen před výsadbou do připravených jam napustili vodu a po výsadbě stromky zalili, ale hasičským autem dětem zpestřili sázecí dopoledne.

07. 04. 2018

Úklidová akce "Ukliďme svět, ukliďme Česko" - mimořádná schůzka ve Skále v Rašovicích.

Kromě malých myslivců se zúčastnilo i několik jejich rodičů, kteří se aktivně zapojili do sběru. Na závěr akce si všichni opekli špekáčky, které pro brigádníky (nejen myslivci z MS Křečkov, ale i dobrovolníci z obce Budiměřice a mladí členové SDH Budiměřice - Šlotava - celkem 38 osob) připravil organizátor - obec Budiměřice.

Ukliďme svět, ukliďme Česko
Ukliďme svět, ukliďme Česko

Kromě velkého množství odpadků jsem viděli:

- spoustu zvířecích kostí (hlavně části lebek)

- fenku německého krátkosrstého ohaře "Majdu"

31. 03. 2018

Konečně bylo teplo a svítilo sluníčko, proto jsme mohli být venku. Vyráběli jsme škvorovníky, budky pro ptáčky a uklízeli dřevo. Některé škvorovníky si děti odvezly domů a jiné rozvěsily kolem myslivny. Budky se zatím nevěšely, protože byly čerstvě natřené.

Ještě jsme si zopakovali minule naučená semínka. 

V arboretu
V arboretu

Dnes jsme viděli: konipas na druhém břehu Skály, včelky a krásné sněženky v arboretu

18. 03. 2018

Dnes jsme byli celou dobu v myslivně. I když nám jaro klepe na dveře, byla venku zima a foukal vítr. 


Na jaro a Velikonoce jsme se ale připravili. Poznávali jsme nejen semínka rostlin, kterými jsme přes zimu přikrmovali zvěř, ale naučili jsme se poznávat i jiná semínka. Do květináčků jsme si vyseli ječmen. Květináče jsem dozdobili namalovanými vajíčky, ulitami a obrázky na špejli. 


Děti vybarvovaly ptáčky, pak je vystřihly a nalepily na pozadí, které si vybraly. Tomas nám přinesl ukázat srnčí parůžky.  Na závěr jsme si zahráli naši oblíbenou hru "Potravní řětězec".

Semínka
Semínka

Dnes jsme se naučili:

- semínka: slunečnice, kukuřice, ječmen, pšenice, rajče, paprika, okurka, fazole, dýně, řepa, hrách a ředkvička

04. 03. 2018

Ukázka vábniček, poznávání zvěře na obrázcích - rozdělení dětí do dvou skupiny. Popis bažanta. Na obrázku ukázka nemoci nebo poranění sparků srnčí zvěře. 

Procházka Borkem - poprvé se podařilo projít les až na konec. Došlo se i ke krmnému zařízení, které jsme viděli v myslivně před jeho odvozem do Borku.

V Borku
V Borku

Dnes jsme viděli:

- jestřáb, 2x sojka

17. 02. 2018

Opakování o únoru.  Hra "ptáčci". Nasypání do krmítek a do zásypu u Skály. Poznávání stromů v arboretu. Vyrábění hnízd (někdo i s vajíčky) - navázáno na povídání o typech ptačích hnízd (dutina ve stromě, kalichovité, nora, prohlubeň v zemi, závěs). 


Zkoušení síly ledu na Skále, pozorování stop zvířat v ledu (nutrie).

"Ptačí" hnízdo
"Ptačí" hnízdo

Dnes jsme viděli: 

- sněženky "poslové jara"

- stopy: nutrie

Na obrázcích jsme si ukázali:

- ptáčky jako minule, abychom si je zapamatovali (je jich přes 20 a už nám to docela jde)

04. 02. 2018

Povídání o únoru - co se děje v přírodě, co dělá myslivec a lesník. Hráli jsem novou hru "ptáčci" - tolik kartiček jednoho druhu ptáčka, kolik je písmenek v jeho názvu. Děti rozdělené do několika skupin. Vyhrává, kdo nasbírá nejvíce různých ptáčků. 

Myslivci z našeho spolku měli brigádu, děti jim řekli básničku "Myslivec a jeho pes". Doplnění slunečnice do krmítek. Rozdělení do dvou skupin, abychom něco viděli. Jedna skupina šla do Borku a druhá podél Lánské struhy až na mostek. Pozorování krajiny, poslouchání zvuků, poznávání rostlin a zvířat.

Na Lánské
Na Lánské

Dnes jsme viděli:

- zvířata: sýkorky v krmítku, káně, srna

- stopy: srna, liška

Na obrázcích jsme si ukázali:

- ptáčky jako minule, abychom si je zapamatovali (je jich přes 20 a už nám to docela jde)

20. 01. 2018

Opakování: leden, hlasy ptáků a skolení lišky, popis lišky, básnička z minulého setkání. 

Naučili jsme se houkat jako sova. Popis peří - brk, osten, prapor, paprsky, háčky. Zkoumání peří pod lupou a hledání rozdílů mezi mezi krycím a prachovým peřím. 

Praktická ukázka funkce ptačího zobáku - připodobnění k různým nástrojům: datel - dláto či šroubovák; dravci - připomíná nůžky na maso; semenožraví ptáci - kleště; zkřížené čelisti zobáku křivky - fungují jako nůžky; sluka - podobnost s čínskými jídelními hůlkami.

Zbraně - jednuška, dvojka, kozlice. Rozložení, složení zbraní. Doplnění slunečnice do krmítek, zasypání obilí do zásypu za myslivnou. Od zásypu procházka lesem a poznávání stop zvířat.

Ukázka zbraní
Ukázka zbraní

Dnes jsme viděli:

- zvířata: sýkorky v krmítku, jestřáb

- stopy: srna, liška

Na obrázcích jsme si ukázali: 

bažant obecný, čáp bílý, datel černý, havran polní, holub doupňák, jestřáb lesní, jiřička obecná, kachna divoká, kavka obecná, kukačka obecná, labuť velká, ledňáček říční, pěnkava obecná, racek chechtavý, sojka obecná, konipas bílý, kos černý, straka obecná, strakapoud velký, sýkora koňadra, tetřev hlušec, vrabec domácí, výr velký, zvonek zelený, žluna zelená

06. 01. 2018

Povídání o lednu - krmení, kontrola slanisek; klid v honitbě; lesníci sbírají šišky smrku, borovice, modřínu a semena jasanu, lípy a akátu; začíná honcování zajíců, kaňkování lišek, pokračuje tok výra velkého.

Opakování popisu lišky a poslech skolení. Poznávání ptáků (hlasy a obrázky) - výr velký, havran polní, kavka obecná, vrabec domácí, sýkora koňadra, sojka obecná a datel černý.

Doplnění slunečnice do krmítek v myslivně, před myslivnou a v arboretu. Zasypání pod zásyp u myslivny. Cesta k zásypu byl největší zážitek z dnešního kroužku, protože jsme se brodili "bažinou", jak děti nazvaly pole. O nic méně se jim líbilo mytí bot od Michala ve Skále.

Na závěr nás Ája naučila mysliveckou básničku "Myslivec a jeho pes".

Po návratu z "bažiny"
Po návratu z "bažiny"

Dnes jsme viděli:

- zvířata: kachny a jeden a kačer na Skále; sýkorky v krmítku

- rostliny: stromy v arboretu; na dubu jsme našli jednu duběnku

Básnička:

Myslivci a jejich pes - dobře znají ten svůj les.

Vědí, kam pít laně chodí - kam bažanti malé vodí.

Kde že rostou nejvíc houby - parohatý jelen nejvíc troubí.

Kde jezevci noru mají - maliny kde v létě zrají.

V zimě, když je zasněženo, - do krmelce vozí seno.

Před pytláky chrání les - myslivec a jeho pes.

23. 12. 2017

Vaření kotlíkového guláše.

Medaile od Robina
Medaile od Robina

Děti byly rozděleny ke třem kotlíkům - srnčí, dančí a divočák.

Kromě vaření se stihlo i dojít zasypat do "našeho" zásypu za myslivnou a nasypat slunečnici do krmítek v myslivně, před myslivnou a v arboretu. Tentokrát se šlo ale na dvě skupiny, protože některé děti musely neustále hlídat guláše a přikládat pod kotlíky.

Stihly se připravit i lojové koule, které budeme dávat v zimě ptáčkům.

Děkujeme Robinovi, který každého účastníka vaření odekoroval vlastnoručně vyrobenou medailí s nápisem "Kotlík 2017".

Počasí nám přálo, guláše se povedly na jedničku, nestal se žádný karambol a my všichni jsme si v klidu a pohodě užili předvánoční atmosféru.

18. 12. 2017

Zdobení vánočního stromečku - vánoční besídka.

Sešlo se nás hodně
Sešlo se nás hodně

Přivítání všech přítomných (dnes nejen dětí, ale i rodičů a prarodičů) Vladimírem Jeníkem, předsedou našeho mysliveckého spolku.

Děti u rozsvíceného vánočního stromečku recitovaly, zpívaly nebo hrály na hudební nástroj. Každému byl předán dáreček a perníkové "PF". Bramborový salát a klobásu zařídili členové spolku; cukroví a jednohubky rodiče mladých myslivců. 

Celá akce byla k velké radosti dětí zakončena na dvoře myslivny, protože začal padat sníh. Dočkali jsme se i sněhuláka. 



02. 12. 2017

Účast na výřadu po poslední leči. Účastníci honu spolu s dětmi vzdali poctu zvěři a slavnostně ukončili lov. 

Popis lišky, zajíce, bažanta a ukázka jednotlivých plemen psů.

Poslední leč
Poslední leč

Dnes jsme viděli:

- divoká zvířata: liška a lišák, zajíc, bažant - kohout a slepice

- plemena psů: německý krátkosrstý ohař, německý drátosrstý ohař, český fousek, irský setr, jezevčík drsnosrstý

19. 11. 2017

Opakování loveckých plemen psů a básničky o kokršpanělovi. Ukázka výřadu. Popis zajíce, kachny a srnčího parůžku. Donesení krmiva do zásypu, proč se dává zvěři sůl. Pozorování krajiny dalekohledem. Střelba ze vzduchovky. Sběr všeho možného na poznávačku, při tom návštěva arboreta. Irský setr - popis mysliveckou mluvou.

Nácvik výřadu
Nácvik výřadu

Dnes jsme viděli:

- zvířata: při nesení krmiva do zásypu dravce, irský setr Zar Pepy Mirovského

- rostliny: spousta při poznávačce

04. 11. 2017

Při příchodu seznámení s některými dospělým členy MS Křečkov, kteří měli brigádu. Povídání o  listopadu, co se děje v okolo nás, co dělají myslivci, sv. Hubert. Vyzkoušení čtyřkolky od Luďka, ukázka krmného zařízení od Martina. Zasypání na Skále a pod zásyp za myslivnou. Hry "zvířecí hlasy" a "liščí ocásky". Plemena některých loveckých psů, naučení básničky o kokršpanělovi od Martina.

Nová krmítka a jedna budka
Nová krmítka a jedna budka

Básnička od Martina - Nedělní procházka, Jiří Žáček:

Na procházce včera v neděli, 

potkal jsem dva kokršpaněly.

Nemluvili česky ani španělsky, 

ale víš jak? Přece kokršpanělsky!

Obešli jsme spolu třikrát náměstí.

Oba na mě zvedli nožku pro štěstí.

Proč to říkám? Aby všichni věděli, 

že mám kamarády kokršpaněly.

Dnes jsme viděli:

- zvířata: vůbec nic, protože děti byly zvířátka (srnky, kachny, žáby, prasata a predátor) a volaly na sebe zvířecí řečí 

- od Tomáška fotografie malých sýkorek v budce

- na kartičkách tato plemena psů:

1. slídiči - anglický kokršpaněl

2. terieři - jagdterier, border terier, welsh terier, foxterier hladkosrstý + hrubosrstý

3. jezevčíci - jezevčík dlouhosrstý + drsnosrstý + hladkosrstý

4. ohaři - český fousek, německý krátkosrstý ohař, irský setr

5. retrívři, přinašeči - zlatý retrívr, labrador retrívr

6. barváři - hannoverský barvář

7. honiči - basset, beagle

Na příště:

sběr plodů: kaštany, šípek, žaludy, jeřabiny - plody doma usušte, v zimě s nimi budeme krmit nebo něco vyrábět

- sv. Hubert: zjisti si něco zajímavého o sv. Hubertovi; jaké další patrony myslivců, lovu znáš?

- plechový sud: jestli máte doma nepotřebný plechový sud, dovezte ho do myslivny a vyrobí se z něho krmné zařízení, jako nám dnes ukazoval Martin

22. 10. 2017

Mladí myslivci udělali doma krmítko pro ptáčky a donesli ho do myslivny. Povídání o říjnu. Z listí, větviček a šišek zhotovení stromu. Hra na potravní řetězec. Pozorování divokých kachen na Skále. Popis divočáka pod jedličkou. Úklid dřeva od myslivny.

Krmítka pro ptáčky
Krmítka pro ptáčky

Dnes jsme viděli:

- zvířata: kachny na Skále; divočák na dvoře

Na příště:

- sběr plodů: kaštany, šípek, žaludy, jeřabiny - plody doma usušte, v zimě s nimi budeme krmit nebo něco vyrábět

- kdo neměl dnes, s pomocí rodičů si vyrob vlastní krmítko pro ptáčky (jakékoli) a dones ho na příští kroužek, kde vyhodnotíme nejhezčí

07. 10. 2017

Doplnění krmení v zásypu za myslivnou. Sběr kaštanů. Robinova poznávačka rostlin. Ukázka vábniček (myš, zajíc, kachna, kačer). Popis divokého prasete mysliveckou mluvou. Pozorování divokých kachen na Skále. Hra na potravní řetězec (slunce, voda, vzduch, tráva, obilí, zajíc, liška) a jeho zhotovení z kartonu.

Sbíráme kaštany
Sbíráme kaštany

Dnes jsme viděli:

- zvířata: kachny na Skále - 3x kačer a 5x kachna; divočák na dvoře v myslivně - sádrový pod jedličkami

- rostliny: hloh, trnka, bez, šípek, dub, jasan, borovice, smrk, jedle, vrba, lípa, bříza, líska, kaštan, kopřiva a kvetoucí - sedmikráska, hluchavka, fialka.

Na příště:

- pokračování pozorování dvou vybraných stromů - změny zabarvení listí (metodický list č. 20)

- pokračování pozorování tažných ptáků, nakreslení jejich siluet a letového uspořádání, zapsat dny pozorování; vybarvení a doplnění pracovního listu "tažní ptáci" (kdo neměl dnes)

- sběr plodů: kaštany, šípek, žaludy, jeřabiny - plody doma usušte, v zimě s nimi budeme krmit nebo něco vyrábět

- s pomocí rodičů si vyrob vlastní krmítko pro ptáčky (jakékoli) a dones ho na příští kroužek, kde vyhodnotíme nejhezčí

Náměty na vycházky do přírody a pozorování (zapiš kde, kdy, s kým jsi co viděl, zakresli nebo vyfotografuj): 

  1. rostliny, které stále kvetou (např. ocún, sedmikáska)
  2. přebarvování srsti zvěře a peří ptáků (příprava na zimu)
  3. na spodní straně listu dubu cca 2 cm velkou zelenočervenou kuličku "duběnku" (od hmyzu "žlabatka dubová")
  4. zkus najít srnčí parůžek (nyní začínají shazovat nejstarší srnci)

24. 09. 2017

Při příchodu a odchodu pozdrav - podaná ruka (někteří i sundaná pokrývka hlavy). Návštěva zástupce OMS Nymburk - pana Motejla. Doplnění krmení v zásypu za myslivnou. Procházka od zásypu podél příkopu až na Lánskou struhu a zpět do myslivny.

Dnes jsme viděli: 

- zvířata: kachny na Skále; 5x srnčí - uteklo před námi z příkopu, protože se nás leklo, stihli jsme pozorovat dalekohledem; žáby. Hlavně jsem našli zbytky lebky z divočáka.

- rostliny: hloh, trnka, bez, šípek, dub, jasan, borovice, smrk, jedle, vrba, olše, chmel a další.


Na příště: 

- pozorování dvou vybraných stromů - změny zabarvení listí (metodický list č. 20);

- pozorování tažných ptáků, nakreslení jejich siluet a letového uspořádání, zapsat dny pozorování; vybarvení a doplnění pracovního listu "tažní ptáci"

- sběr plodů: kaštany, šípek, žaludy, jeřabiny

09. 09. 2017

Procházka kolem Borku se zastávkou na kazatelně - pozorování krajiny dalekohledem. Zpět přes Borek do myslivny.  Našli jsme spoustu stop od srnčí zvěře a divočáků. 

Zvířátka: kachny na Skále (rozdíl mezi kachnou a kačerem), žába, babočka a bělásek. Ostatní zvířátka jsme neviděli, protože jsme nebyli moc potichu. Nejvíce jsme si užili Michalovu ohařku Britu. 

Rostliny: popíchali jsme se o hloch, popálili o kopřivu, pod dubem jsme našli žaludy. Ukázali jsme si borovici, jasan, břízu, smrk, jedli a bez. 


01. 07. 2017

Opakování toho, co jsme se naučili - srnec, bažant, zajíc, liška, rostliny okolo myslivny, brokovnice a kulovnice včetně nábojů. Hledání stop podél Sánské struhy a v kolejácích v obilí. Našli jsme několik stop od srnčího a i jednu od lišky. Podařilo se nám tři srnčí stopy odlít voskem. Rozloučení se školním rokem - pan Jeník nám předal medaile, knížku/omalovánky a další drobnosti. Poté jsme si pochutnali na palačince od Michalova syna.

Příště: po prázdninách

Všichni jsme dostali medaile
Všichni jsme dostali medaile

Zvířátka - Michal donesl z domova: srnčí lebku, vycpaného bažanta, kůži z divočáka a lišky. 

Při hledání stop jsme viděli několik ptáčků.

17. 06. 2017

Součástí myslivosti je i myslivecká kuchyně a s ní spojené koření. Povídali jsme si o koření a bylinkách. Jednu bylinu jsme si zasadili do vlastnoručně namalovaného květináče. Vyrobili jsme štítek s názvem rostlinky. Procházka podél S(L)ánské struhy, poznávání keřů a stromů.

Příště: rozloučení před prázdninami

Zasázeno
Zasázeno

Při procházce jsme viděli jen několik ptáčků, jiná zvířátka ne.

03. 06. 2017

Opakování popisu zvířat, poznávání keřů a stromů. Rozdíl mezi kulovnicí a brokovnicí, kulovým a brokovým nábojem, popis kulovnice. Malování obrázků do 0. ročníku soutěže "Myslivost a ochrana přírody - očima dětí".

Příště: postříkat děti repelentem, příprava na dětský den.

Hledáme kačátka
Hledáme kačátka

Ze zvířátek jsme viděli: žábu a kačátka na rybníčku u myslivny.

20. 05. 2017

Procházka po naučné stezce Skupice zakončená návštěvou záchranné stanice pro zraněné živočichy na Huslíku.

Na příště: nastříkat děti repelentem.

Naučná stezka Skupice
Naučná stezka Skupice

Ze zvířátek jsme viděli: jezevce, orla, srnce a mnoho dalších v záchranné stanici.

06. 05. 2017

  • Opakování popisu naučených zvířat, sázení keříků kolem odchovny. 
  • Na příště: nastříkat děti repelentem; cestou je možné se stavit v kempu na malé občerstvení, proto vzít peníze.
Sázení keříků u myslivny
Sázení keříků u myslivny

Ze zvířátek jsme viděli: užovku (přinesl Viktor), lišku a trofej srnce. 

22. 04. 2017

Opakování popisu srce, bažanta a zajíce, nově popis lišky, ukázka straky, příprava na budku, procházka arboretem včetně poznávání dřevin, pexeso lovečtí psi.

Na příště:  holinky, rukavice.

V arboretu
V arboretu

Ze zvířátek jsme viděli: straku (v myslivně), vylétnout drozda z hnízda a další ptáčky.

08. 04. 2017

Opakování popisu srnce a bažanta, popis zajíce, typy srnčích parůžků, poznávačka rostlin v myslivně, procházka arboretem, pletení pomlázek.
Na příště: kladívko, holinky.


Už je upleteno
Už je upleteno

Ze zvířátek jsme viděli: špačka přímo v myslivně, protože jsme ho chytili v kamnech.

25. 03. 2017

Opakování popisu srnce, popis bažanta, procházka podél L(S)ánské struhy, poznávačka nalezených rostlin, prohlídka umělé nory a arboreta u myslivny, nácvik zatloukání hřebíků pro výrobu ptačích budek. Pavel nám vyrobil v myslivně dětský věšák. 

Na příště: kladívko, holinky.


Už máme nasbíráno na poznávačku
Už máme nasbíráno na poznávačku

Ze zvířátek jsme viděli: sojku, hrdličku, holuba, sýkorku, strakapouda a ruměnici pospolnou tzn. "vojáček".

11. 03. 2017

Popis srnce, procházka Borkem, pozorování krajiny z kazatelny, poznávání stop zvířat v blátě a opékání špekáčků. 

Na příště: holinky, básnička nebo písnička o zvířátkách.

Opékání špekáčků
Opékání špekáčků

Ze zvířátek jsme viděli: bažanta, krkavce, káně a v myslivně jezevčíka Bodyho.

© 2023 MS Křečkov
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky